25 września 2014

Najwyższy poziom kompresji - ROYAL BAY® Neon


Kiedy 7 lat temu stawiałam swoje pierwsze kroki biegowe, nie przypuszczałam jak wiele technologii i gadżetów mnie ominęło. O kompresji najpewniej nie słyszałam, a jeśli już to bardzo niewiele. Obecnie jestem szczęśliwą posiadaczką skarpet kompresyjnych. Moje bieganie nie nabrało przez to innego wymiaru, bo w żaden sposób nie wpływa to na siłę, szybkość i wytrzymałość, może tylko (aż) ochronić nas przed mikrourazami i przyspieszyć regenerację mięśni po wysiłku. 
Miałam przyjemność rozmowy z przedstawicielem firmy, która kompresją się zajmuję - ROYAL BAY®. Krótka analiza zasadności i skuteczności używania kompresji, przekonała mnie w 100% aby skarpety nabyć. W moim przypadku dodatkowo "za" przemawiała moja przeszłość zakrzepowa (w 2007 r. przeszłam bowiem zakrzepicę żył głębokich w prawej łydce) i konsultacja z chirurgiem naczyniowym - przekonała mnie ostatecznie. I choć to nadal droga inwestycja - w przypadku sportów takich jak biegi długodystansowe warta swej ceny, zwłaszcza wówczas, gdy o bieganiu myślimy poważnie a w niedalekiej przyszłości planujemy starty dłuższe niż 10 km. Postanowiłam zadać kilka istotnych pytań, jakie nurtowały mnie przed zakupem skarpet kompresyjnych - rozmawiałam z przedstawicielami ROYAL BAY®.

1. Dlaczego warto stosować kompresję? Jakie są zalety produktów kompresyjnych? 


BARTOSZ KIEDROWSKI: Produkty kompresyjne dają lepsza restytucje mięśnia po wysiłku. Zakładając kompresje dajemy mięśniom jeszcze jedna powięź wiec wspomagamy ich prace. Dzięki uciskowi w czasie wysiłku nie napływa tyle produktów przemiany materii z wyższych partii. Dają tez lepsze odprowadzenie produktów przemiany po wysiłku. W chłodne dni doskonale trzymają ciepło mięśnia.

2. Czy istnieją różne poziomy kompresji? Jak dobrać odpowiednią dla siebie?

PIOTR KSIĄŻKIEWICZ: Produkty ROYAL BAY – posiadają różne poziomy kompresji. Ponieważ wywodzimy się z rynku medycznego zdajemy sobie sprawę, że kompresja to nie moda i ładny wygląd ale przede wszystkim ingerencja w funkcjonowanie naszego organizmu. Najlepiej zacząć od najsłabszej kompresji sprawdzić jak na nią reagujemy, a następnie przejść na kolejny poziom. Dla zdrowych osób – każdy z poziomów jest odpowiedni, ale w odpowiednich sytuacjach. ROYAL BAY Neon, Classic czy EXTREME świetnie sprawdzą się w rywalizacji sportowej, ale w czasie regeneracji bardziej odpowiednie będą już produkty z serii START lub RELAX.

3. Na rynku jest wiele firm sportowych, które oferują skarpety kompresyjne - czym różni się ROYAL BAY od konkurencji?
PIOTR KSIĄŻKIEWICZ: Odpowiedź na to pytanie zawarta jest w zasadzie powyżej – żadna inna marka, nie produkuje kompresji o różnych poziomach ucisku. Trochę więcej informacji na temat wspominanych poziomów może Pani znaleźć w pliku dostępnym w załączniku.

 4. Czy kompresja jest dla wszystkich? 7 lat temu przeszłam zakrzepicę żył głębokich - czy osoby z zakrzepową przeszłością lub takie narażone genetycznie na problemy krążeniowe powinny stosować kompresje? 
BARTOSZ KIEDROWSKI: Moim zdaniem osoby z problemami żylnymi przede wszystkim powinny stosować  kompresje. W stanach ostrych jest to jedna z metod leczniczych i prewencyjnych w tych dolegliwościach.

5. Prowadzę aktywny tryb życia - ćwiczę, biegam, łapię się wszelakich sportów - jednak dużą część życia spędzam w pracy "biurkowej" - czy zaleca się używanie kompresji również przy długotrwałym siedzeniu?
BARTOSZ KIEDROWSKI: Jeżeli po długim czasie przebywania w pozycji siedzącej zdarzają się dolegliwości bólów czy tez obrzęki nóg to jest to jakieś rozwiązanie. Ale nie jest to działanie na przyczynę. Raczej starać się co ok. godzinę chociaż na chwile wstać żeby uruchomić mięśnie. Nie przyzwyczajać zbędnie organizmu do zewnętrznej pomocy ale pozwolić żeby naturalne systemy obronne organizmu tez działały. Aczkolwiek np. na czas długiej podróży samolot, auto bardzo polecam zakładanie.

6. Czy skarpety kompresyjne powinno się zakładać tylko na czas wysiłku fizycznego?

BARTOSZ KIEDROWSKI: Myślę ze w wyższych punktach zawiera się po części odpowiedz. Jak najbardziej stosować kompresje po wysiłku jako forma higieny mięśnia i jego odpoczynku.

7. Jak dobrać odpowiedni rozmiar skarpet i rodzaj kompresji względem uprawianej aktywności?

PIOTR KSIĄŻKIEWICZ: Rodzaj uprawianej aktywności raczej nie ma tutaj większego znaczenia, należy pamiętać natomiast że podczas długotrwałego wysiłku fizycznego nasze mięśnie mogą trochę napuchnąć. Co za tym idzie do obwodu łydki warto dodać 1-2 centymetry – wybierając rozmiar dla siebie. Mamy wtedy pewność, że w trakcie aktywności opaska czy podkolanówka nie zaczną nas uciska za bardzo.
8. Odkąd biegam w skarpetach kompresyjnych ROYAL BAY przestałam odczuwać dolegliwości bólowe ze strony piszczeli - czy kompresja może nas uchronić przed Shin Splints?
BARTOSZ KIEDROWSKI: Moim zdaniem kompresja nie chroni nas bezpośrednio przed bólem okostnej. Bóle te z mojego doświadczenia wynikają z częstej zmiany podłoża a przyczyna jest tez pośrednio w mięśniach głębokich łydki. A kompresja bezpośredniego wpływu na nie ma. Pośrednio oczywiście przez mięśnie zewnętrzne jakiś wpływ będzie, ale nie sadze ze tak duży. Aczkolwiek jeżeli subiektywna odczucia są takie ze ból jest mniejszy to czemu nie sadzić ze tak nie jest.
 
MOJA RECENZJA

Kiedy pierwszy raz założyłam skarpety kompresyjne ROYAL BAY® Neon moje nogi przeżyły lekki szok. Najwyższy poziom kompresji to najwyższa forma ucisku. Na początku ciężko je założyć (tu zastanawiam się czy nie lepsze byłyby opaski kompresyjne - nie mam jednak wiedzy czy pełna skarpeta działa "lepiej" - w sensie bardziej kompleksowo") - materiał nie rozciąga się dobrze a po założeniu natychmiast czuć dosyć mocny ucisk.

Zaraz po wyjściu na trening zapomniałam jednak o ich obecności. Może to autosugestia ale miałam wrażenie lżejszych nóg. Zgodnie z radą producenta - po bieganiu nie zdejmowałam skarpet a przez jakiś czas zostawiałam je na nogach. Odkąd je mam - moje nogi bardzo szybko się regenerują, nie odczuwam praktycznie żadnego bólu mięśni (po półmaratonie bolały mnie tylko palce i mięśnie ud). 

Pytałam przedstawiciela handlowego czy kompresja może też zmniejszać ból piszczeli - odpowiedzieli, że raczej nie ma to związku - jednak ja zauważyłam wyraźnie, że odkąd stosuje skarpety kompresyjne ten problem przestał mi dokuczać. Całkiem prawdopodobnie, że to kwestia przypadku i zwyczajnie moje nogi przyzwyczaiły się już do większego kilometrażu - istnieje jednak prawdopodobieństwo, że kompresja ma na to jakiś wpływ.
ZALETY 
1. Skuteczna regeneracja mięśni po treningu
2. Wysoka jakość wykonania i materiałów (zawierają srebro antybakteryjne Sanitized Silver)
3. Wygląd - neonowe kolory i świetny design!
4. Dzięki wykorzystaniu technologii z wykorzystaniem Sanitized Silver nawet po długim wybieganiu utrzymują świeży zapach!
WADY
1. Cena (często w czasie targów można skorzystać z atrakcyjnych promocji - np 2 sztuki w cenie 1)
2. Ciężkie w zakładaniu (można się przyzwyczaić)
3. W gorące dni - mimo świetnej wentylacji - przyjemniej biega się w krótkich skarpetkach.

ROYAL BAY® Neon
Cena: 160 zł

5 komentarzy:

 1. Dzięki za artykuł, bo jestem na etapie poszukiwania skarpet/opasek kompresyjnych, a przy tych cenach, warto się dobrze zasttanowic przed zakupem. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Już jakiś czas temu zastanawiałam się nad podkolanówkami z kompresją. Mam problem z piszczelami, nawet po 2km zaczynają mnie boleć i powiedziano mi, że mogę poczuć ulgę.

  Oczywiście zrzucenie nadprogramowych kilogramów też pomoże :)

  Całuski
  Karola z TuSiePisze

  OdpowiedzUsuń